Що таке дерматит?

Дерматит – визначення, симптоми, лікування

Дерматит – це гостре запалення шкіри, що виникає в результаті впливу на неї подразників. Дерматит може бути викликаний рядом захворювань, подразниками навколишнього середовища (контактний дерматит), або ж бути самостійним захворюванням (атопічний дерматит).

Атопічний дерматит (АД)

Атопічний дерматит – це захворювання, схильність до якого є спадковою. Воно характеризується підвищенням рівня в крові специфічних імуноглобулінів і підвищеною чутливістю шкіри до алергенів, внаслідок чого, на шкірі з’являються висипання. Нерідко з часом до атопічного дерматиту приєднується бронхіальна астма, алергічний нежить та кон’юнктивіт.

У розвинених країнах атопічним дерматитом (АД) страждають близько 10-20% населення. У батьків, один з яких схильний до алергії або має атопічний дерматит, ризик народити дитину, у якої буде атопічний дерматит, становить 50%. У здорових батьків схильна до АД дитина народжується в 10-20% випадків.

Симптоми хвороби проявляються підвищеною чутливістю шкіри до подразників. Під дією алергенів в організмі запускається (іноді не відразу) алергічна реакція, яка може тривати навіть, якщо виключити алергени.

Алерген руйнує клітини шкіри і міжклітинний простір наповнюється вмістом мертвих клітин. Цей вміст, в свою чергу, стимулює імунітет на посилення запальної реакції.

Навіть якщо зупинити запалення, вміст мертвих клітин не зникне ще протягом декількох днів. Тому лікування атопічного дерматиту повинне проводитися комплексно і системно протягом тривалого часу.

Лікування включає в себе:

  • Призначення лікарем гіпоалергенної дієти, видалення можливих алергенів (пилу, тютюнового диму, хімікатів);
  • Призначення специфічних ліків (протиалергічні, мембраностабілізуючі препарати, вітаміни і ненасичені жирні кислоти, імуномодулятори, кортикостероїди);
  • Зовнішню терапію (наприклад нанесення засобу «Дермалекс Атопік»);
  • Реабілітаційні заходи (спокій, процедури по зволоженню шкіри).

Контактний дерматит

Контактний дерматит – це проблема, яка може торкнутися кожного. Він розвивається внаслідок тривалого впливу подразників або алергенів на шкіру. Подразниками можуть виступати побутова хімія, синтетичний або тісний одяг і навіть сонце.

Гострий контактний дерматит характеризується: почервонінням, свербінням і печінням, набряком в ураженій області. Можливе виникнення мокрих ранок, ерозії, дрібних бульбашок, лущення. При великих ураженнях нерідкими бувають підвищення температури тіла, безсоння.

Лікування контактного дерматиту. Головне – припинити контакт з подразником. Якщо алерген обчислений правильно, висип через деякий час пройде сам. Однак, чим ширше область поразки, тим довше буде період відновлення. Для зменшення свербежу та набряклості доцільно приймати антигістамінні препарати і використовувати спеціальні засоби, що зменшують запалення. Використання спеціальних засобів типу «Дермалекс» здатне значно прискорити одужання. При неможливості виключити алерген (наприклад, робота на виробництві, несприятлива екологічна обстановка і т.д.) використання антигістамінних препаратів і зовнішніх засобів типу Дермалекс є необхідним компонентом для поліпшення якості життя хворого.